אקנה

טיפול אקנה

אקנה (בעברית: פצעי בגרות) היא מחלת עור שכיחה – בעיקר בקרב מתבגרים – אך שכיחותה עולה גם בקרב נשים וגברים צעירים. היא באה לידי ביטוי בפצעונים – בעיקר באזור הפנים, בית החזה העליון והגב העליון.

אקנה – נתחיל מלהבין את הבעיה

מה גורם לפצעים בפנים?
יש 4 גורמים עיקריים וגורם אחד משני שתורם
לדלקת וליצירת אקנה:

1. פעילות הורמונלית
2. ייצור יתר של שומן בבלוטת השומן
3. הצטברות של עודף תאי עור מתים, הן על פני שטח העור והן בתוך הנקבובית.
4. התרבות חיידקים בנקבובית.
גורם פחות משמעותי אך כן פוגע בכמה אנשים:
5. גירוי או תגובת רגישות למוצרי קוסמטיקה.

כיצד נוצר הפצע?
נגעי האקנה מתפתחים סביב זקיקי השיער עקב שילוב של גורמים: קילוף לא תקין של תאי האפיתל (תאי העור החיצוניים) המזדקנים, עלייה ביצירת החֵלֶב בבלוטות החלב וזיהום שיוצר חיידק שנקרא Propionobacterium acnes.

נגעי אקנה יכולים להיות לא דלקתיים ודלקתיים. פצעון בודד לא דלקתי של אקנה נקרא קומדון. בכל קומדון יש מצבור של חֵלֶב, והוא יכול להופיע בשתי צורות: בעל ראש שחור או בעל ראש לבן. הראש השחור מעיד  על  כך שהקומדון פתוח ונחשף לחמצן (הראש השחור הוא תוצאה של חמצון). הראש

הלבן מעיד שהקומדון סגור ולא נחשף לחמצן. כאשר בקומדון מתפתח גם זיהום חיידקי, הוא עלול להפוך למודלק. אם הפצעון המודלק מכיל הפרשה מוגלתית,הוא נקרא פוסטולה,ואם  הוא  בלי     הפרשה מוגלתית ורק בעל ראש אדום – הוא נקרא פאפולה.                                                     

טיפול אקנה יעיל
טיפול אקנה יעיל מתמודד עם: הפחתת יצור השומן, הפחתת ההצטברות של תאי עור בשטח פני העור ובנקבובית, וקטילת החיידק הגורם לדלקת. לכן דרך הפעולה האידיאלית  היא כפולה: חיצונית ופנימית. במקרים רבים הטיפול החיצוני הנו מספיק.

טיפול אקנה לפני ואחרי

הטיפול החיצוני באקנה
ניקוי העור בעדינות עם קלינזר מסיס מים שלא מכיל מרכיבים שיכולים לסתום נקבוביות או לגרות את העור. זה עוזר להפחית גירוי עתידי ואדמומיות, היכולים להחמיר את המצב.
הסרת תאי עור מתים ועידד תחלופה בריאה של תאי עור. הן מפני שטח העור וכן בתוך הנקבובית כדי לעזור לעור להתקלף בצורה תקינה יותר.
ספיגה או הפחתה של שומן עודף, כדי להפחית את הסיבה העיקרית של נקבוביות סתומות ומורחבות.
קטילת החיידק שגורם להתפרצות, דלקת, אדמומיות ונפיחות. עובדות בסיסיות על טיפול בפצעים

טיפול אקנה

כדאי שננקוט בצעדים הבאים כשאנו מתמודדים עם פצעים:

המקום הראשן להתחיל בו הוא ניקוי עדין של העור.

ניקוי
עם קלינזר הידרופילי עדין מנקה בעדינות את העור בלי לגרות את בלוטות השומן, לעלות את האדמומיות או ליצור יובש. הצעד הזה הוא סטנדרטי עבור כל שיגרת טיפוח עור כיוון שהוא עושה הבדל קבוע במראה ובהרגשה של העור, והוא חיוני בהפחתת פצעים. ברגע שתפסיק להשתמש בסבונים מייבשים, מגרים וסותמי נקבוביות או סבונים קשים, ותבחין כמה יפה העור מרגיש ונראה, ושהוא לא יבש ומגורה, לא תשוב לעולם לדרך הישנה. הבטח שהקלינזר ההידרופילי בו בחרת לא מכיל מרכיבים מגרים ולא ייבש את העור.

חיטוי
דוגמאות לחומרים המסוגלים לקטול את חיידק האקנה : גופרית, שמן עץ התה, בנזואיל פרוקסיד.  אם אל האינם יעילים, אפשר לנסות משחות אנטיביוטיות או אנטיביוטיקה בכדורים – במירשם רופא. לגבי הכדורים – זאת אופציה פחות מומלצת בגלל בעיות סיסטמיות ובעיות עם עמידות של החיידק. אנטיביוטיקה שאנו נוטלים יכולה לקטול את חיידק האקנה אבל גם חיידקים טובים בגוף, ולגרום לזיהומים פטרייתיים ובעיות קיבה. בנוסף, חיידק P.ACNES בגוף יכול לפתח עמידות .
קילוף
פצעונים מתרחשים בתוך נקבובית ומערבים ייצור שומן. לכן, מוצרים המכילים 1% או 2% חומצה סליצילית (חומצה ביתא הידרוקסית – BHA)  הוא נקודת פתיחה טובה (וללא מרשם) לקילוף העור. החומצה הסליצילית היא מסיסת שומן, מה שאומר שהיא יכולה לקלף בתוך הנקבובית, וכן היא מאד עדינה. מומלץ להשתמש בה כג’ל, נוזל או תחליב מאד קליל, כיוון שהסיכוי נמוך שהמוצר יכיל גורמים מעבים שעוותיים או מרככים שיכולים לסתום נקבוביות. מקרצפים למיניהם לעור וכן חומצות אלפא הידרוקסיות (שהן מסיסות מים) יכולים לעזור לקילוף פני השטח, אבל הם לא יכולים להשפיע על ציפוי

 

טיפול ב-אקנה בבת ים – הקליקי להתקשר עכשיו