הזדקנות העור וקמטים

הזדקנות העור וקמטים

הזדקנות העור וקמטים – מה ניתן ומה לא ניתן לעשות?

 

מאת: רונית שגב

הזדקנות עור הפנים, והאופן בו נוצרים קמטים, הוא תהליך מורכב ביותר. הוא מושפע מהמון

התרחשויות פיזיולוגיות, שההצטברות של כולן יוצרת את מה שאנו רואים כעור מבוגר. כיוון שאין סיבה אחת להזדקנות העור, אין גם פתרון אחד שיכול לתת מענה לעור הבוגר. השימוש בתמצית פירות אחת או בויטמין אחד, או ב”פקטור” עם שם מדעי מרשים – זה לא מה שיסייע לנו בהחזרת גלגלי הזמן לאחור. למעשה, החומרים בעלי ההשפעה על העור אינם רבים, וגם הם – לא ימנעו באמת את הזדקנות העור ואת היווצרות הקמטים. אין קרם שיכול למחוק קמטים – אפשר  לכל היותר להאט את היווצרותם ולטשטש קמטוטים קלים. נשמע פסימי? ובכן, מטרתנו איננה לדכא, אלא לאפשר לך להתייחס באופן יותר הגיוני וריאלי לפרסומות ולשלל ההבטחות שאנו רואות בכל אמצעי המדיה. ישנם דברים הניתנים להשגה באמצעות שימוש בתכשירים קוסמטיים, וישנם דברים שלא ניתנים.

כדי להבין מה ניתן ומה לא, כדאי שנתבונן מעט בתהליכים שקורים לעור עם הגיל. העור מושפע, במהלך השנים, מגורמים חיצוניים ופנימיים.  בין הגורמים החיצוניים אפשר למנות את קרינת השמש, האקלים ככלל, הזיהום והעישון. הגורמים הפנימיים הם תורשה, גיל, ירידה ביצור הורמונים, ירידה בתפקוד מערכת החיסון, והצטברות נזקי רדיקלים חופשיים. כל אלה משפיעים על תיפקוד העור ומתבטאים בתכונות כמו: ירידה בכמות החמצן המובלת לתאי העור, נזק לקולגן ולאלסטין, ירידה בכושר תחלופת התאים, פגיעה ברקמות שנגרמה מרדיקלים חופשיים, ירידה בתכולת השומן בעור, ירידה בכושרו של העור להחזיק מים, נזק למרכיבים בין תאיים התומכים בעור ומגנים עליו, ירידה במספר התאים ופגיעה בצורתם הפיזית, הצטברות כתמי עור, ועוד. (לפרטים מלאים יותר על הזדקנות העור – קיראי את הפרק הדן בכך במדריך לקוסמטיקאית).

 

אם נסתכל על הנושא הזה באופן אובייקטיבי, נוכל להבין טוב יותר מה קורה לעורנו, ומה ניתן להשיג באמצעות מוצרי קוסמטיקה ומה לא ניתן. לדוגמה, אנו יודעים שקולגן ואלסטין, מבני התמיכה של העור, נשברים ומשתטחים כתוצאה מחשיפה חוזרת לשמש, אך הם גם נעשים פחות גמישים ויותר נוקשים עם הגיל, כך שהעור נעשה פחות אלסטי. חלק מהמוצרים טוענים שהם רק בונים קולגן או רק משפרים אלסטין. למה הדבר דומה? לבניית בית עם קורות רוחב בלבד, ללא קורות תמיכה. אחד בלי השני הוא חסר תועלת כיוון שבית איננו יכול להיות יציב ללא שניהם.

אפשר לכתוב ספר שלם על כל האלמנטים בעור הנפגעים עם התקדמות הגיל, אבל גם אם נשיג הבנה בסיסית של מה שקורה,  נבין  טוב יותר מדוע רוב קרמי האנטי אייג` אינם יכולים לעמוד בהבטחותיהם המפליגות.

מאפיין בולט אחד של עור בוגר יותר מול עור צעיר הוא שבעור צעיר יש יותר תאי שומן בדרמיס מאשר בעור מבוגר. זאת היא סיבה אחת לכך שעור זקן יותר נראה  שקוף ודק יותר מעור צעיר (ולכך שבאנשים שמנים עור הפנים מאופיין בפחות קמטים). זאת ועוד: מסיבה שאינה ידועה, העור ממשיך לגדול ולהתרחב עם הגיל, למרות העובדה שרקמת השומן התומכת בשכבות העמוקות יותר של העור – פוחתת. ומסיבה זאת העור מתחיל לצנוח: יותר מדי עור מיוצר, אבל אין מספיק עצמות (גם הן  מידלדלות עם הגיל ) ושומן כדי לתמוך בו. בו זמנית, שרירי הפנים מאבדים את צורתם ואת הטונוס שלהם,  מה שנותן לפנים הופעה נפולה.

מרכיבים מסוימים בעור נהרסים גם הם עם הגיל. המולקולות האחראיות על שמירת מים בעור והמעניקות טקסטורה, (שמקומן בין התאים) – כמו צרמידים, חומצה היילורונית, פוליסכרידים, גליצרין והרבה אחרות – מתבלות עם הגיל, ולא מוחלפות  באחרות. מבני התמיכה בעור, קולגן ואלסטין, מאבדים את צורתם התקינה, או מושמדים. עור בוגר יותר הוא גם  פגיע יותר לתגובות אלרגיות, רגישויות וגירויי עור יחסית לעור צעיר,בשל היחלשות המערכת החיסונית.

 

ברמה מולקולרית עמוקה יותר, הוראות הדנ”א לתאי העור – משתנות גם הן עם הגיל. השינוי הזה מתבטא בייצור פחות תאי עור, ייצורם של התאים הוא פחות יעיל וצורתם החיצונית כבר איננה מושלמת כבעבר. התאים הללו כבר אינם מייצרים את החלבונים החשובים לשמירת הלחות והמוצקות של העור.  כל אלה מתבטאים  בין השאר בטקסטורה של העור, במראהו החיצוני ובמוצקותו. עור בוגר נראה בד”כ יבש יותר מעור צעיר. השינויים הללו נגרמים משילוב של גיל ותורשה, נזקי השמש והצטברות נזקי רדיקלים חופשיים.

 

קרמים קוסמטיים רבים טוענים שהם יכולים לטפל בתופעות הללו, של ירידה במרכיבי העור החשובים. הקרמים אמורים (זוהי אחת הסיסמאות האהובות על מפרסמים) “להחזיר  לעור את מה שהוא איבד”. המרכיבים שנועדו לטפל בקמטים שלנו, לדברי היצרנים, הם: קולגן, אלסטין, צרמינים, חומצה היילורונית, פוליסכרידים, דנ”א, רנ”א ועוד רכיבי עור מהסוג הזה.

המרכיבים קולגן ואלסטין נשמעים מאד משכנע. אבל רובנו יודעים שאלה הן מולקולות גדולות מאד שאינן יכולות לחדור לעור באמצעות מריחת קרם. גם אילו היו חודרות,הן לא יכולות להיקשר לקולגן ולאלסטין בעור, ולהשתלב במבנה המורכב הזה שתומך בו. במוצרי קוסמטיקה, משמשים הקולגן והאלסטין כגורמי לחות. חומצה היילורונית וצרמינים אכן עוזרים להגן על העור מאיבוד מים ובכך מגנים על החומר הבינתאי באפידרמיס, אולם אין כל עדות שהם עוזרים למנוע את הירידה במרכיבים האלה שקורית בעור עם השנים.

הגליצרין הטוב והוותיק –גם הוא מרכיב שכיח בשכבות שבין תאי העור, וגם הוא טוב באותה המידה כמרכיב בקרמים, המסייע לשמירת לחות העור, אבל תעשיית הקוסמטיקה לא מדברת עליו הרבה בגלל שהוא יותר מדי פשוט ונפוץ מכדי להישמע  מיוחד… בסיכום, הוספת החומרים הללו לקרמים היא טובה כאמצעי לשמירת הלחות שלו, אולם “להחזיר לעור את מה שהוא איבד” זהו ביטוי שגורם לנו להאמין כי הקרם מחולל שינוי קבוע בעור. ובכן, קולגן, אלסטין, חומצה היילורונית, צרמידים וחומצות אמינו – אינם מחוללים שינוי קבוע בעור.

 

האם ניתן בכל זאת לשנות את מראהו ותכונותיו של העור הבוגר?

 

התשובה היא – כן, ישנם חומרים מעטים המחוללים שינוי בטקסטורה ובמוצקות של העור, מטשטשים קמטוטים (ולא קמטים) וכן מאטים (ולא מונעים) את הופעת סימני הגיל. על החומרים הללו הרחבנו את היריעה בכתבות אחרות כאן, ולכן נזכיר אותם בקצרה: רטין A (או נגזרות של ויטמין A ), חומצות אלפא וביתא הידרוקסיות, ויטמינים מסוימים ונוגדי חמצון אחרים, קואנזים Q, חומצה אלפא ליפואית, וייתכן שגם DMAE.