רטין A והתחדשות עור הפנים

רטין A והתחדשות עור הפנים

מאת: רונית שגב

כולנו שמענו את השם “רטין A”,  וכולנו יודעים שהוא קשור לאנטי-אייג`ינג.

מהו רטין A?

מה הוא עושה?

איפה משיגים אותו?

ואיך משתמשים?

כשאנו אומרים רטין-A אנו מתכוונים לחומצה הרטינואית, שהיא חומצה של ויטמין A. זוהי תרופה לכל דבר, המחייבת מירשם. ניגזרות אחרות– retinol, retinyl palmytate – מקובלות בתכשיר הקוסמטיקה המוגדרים כ”אנטי אייג`ינג”.

האם זה עובד?

ללא ספק.  על מרכיבים מעטים ביותר ניתן לומר שהם עובדים,  ובראשם עומדת החומצה הרטינואית. גילויה, או נכון יותר גילוי האפקט שלה על שיפור סימני הגיל, הוגדר כפריצת-דרך, ולא בכדי. ניסויים מבוקרים, בחיות מעבדה ובבני אדם, הראו שהחומצה הרטינואית מבטלת חלקית את סימני הגיל ואת הנזקים שנגרמים מקרינת השמש.

גילוי נפלאות החומצה הרטינואית שינה את פני הרפואה הקוסמטית. אם עד כה יכולנו להשתמש רק באמצעי הסוואה כמו מייק-אפ ואיפור, או באמצעים כירורגיים, כיום יש לנו סוכן-שינוי אמיתי שיכול לחולל נפלאות במירקם העור, בסדירות שלו, בברק שלו ואף בקמטוטים קלים.

רטין-A התגלה, כמו תגליות חשובות נוספות, במקרה. החומצה הרטינואית הייתה (ועדיין) מקובלת כטיפול באקנה- פצעי בגרות. רופאי העור שמו לב כי הוא משטח את הקמטים העדינים שסביב העיניים. תגלית זאת הביאה לניסויים מבוקרים, שהראו שאכן יש לחומר הזה השפעה על שיפור מירקם העור ועומק הקמטוטים.

כיצד זה עובד?

החומצה הרטינואית מעודדת ומווסתת חלוקת תאים באפידרמיס (שכבת העור החיצונית) ובדרמיס (השכבה הפנימית). היא גורמת לחלוקה סדירה יותר של פיגמנט, מגבירה את זרימת הדם בעור, מביאה לסדירות במבנה השכבתי באפידרמיס, מעודדת יצירת סיבי קולגן ואלסטין ועוצרת את פירוק הסיבים הקיימים.

מהי התוצאה?

הפחתת מספר הקמטים העדינים בעור, הקטנה (במידה מסוימת) של גודל הנקבוביות בעור, הפחתת מס` הכתמים החומים והלבנים המופיעים עקב חשיפה לשמש, מראה עור חלק יותר וסדיר יותר, בעל גוון יותר וורדרד ואחיד, ומראה עור בריא יותר וקורן.

האם יש תופעות לוואי?

כן, ייתכנו תופעות לוואי. אם הטיפול נעשה ע”י חומצה רטינואית, שהיא תרופה, אזי מומלץ להתחיל עם הריכוז הנמוך (0.025) ולעלות בהדרגה. הטיפול ייעשה בפיקוח רופא-עור, ובמידה ומתפתחת צריבה, יובש או רגישות – יש לשקול הפסקה של מס` ימים וחזרה הדרגתית. התרופה עלולה גם לגרום לרגישות בעיניים, ובפרט רגישות לאור שמש.

אם הטיפול נעשה בתכשירי אנטי-אייג`ינג, אזי החומרים הפעילים הם רטינול או רטיניל-פלמיטאט, שנחשבים ל”אגרסיביים” פחות, ובעלי פוטנציאל נמוך יותר לתופעות לוואי. כמובן, שלא בכל תכשיר נמצא את הריכוז הנאות, שייתן תוצאות – את זה עלינו לבדוק לפני שנחליט על בחירת המוצר המתאים לנו.

מתי משתמשים?

בתכשירי האנטי אייג`ינג, בהם קיים ריכוז אפקטיבי של רטין A, וכן בתרופה רטינואיק אסיד, יש להשתמש בלילה בלבד. בתקופת השימוש, יש להגן היטב על העור, בשעות היום, באמצעות מגדם הגנה גבוה, ובכל מקרה להימנע מחשיפה לשמש. החומצה הרטינואית מגבירה את רגישות העור בכלל ואת הרגישות לשמש בפרט, בין השאר בשל הפחתת העובי של החלק העליון של האפידרמיס – העור דק יותר.

היכן משיגים?

החומצה הרטינואית, שהנה תרופה, נרשמת לטיפול באקנה כ: Retavit, Retin A, Airol. רצוי להתחיל את השימוש בתרופה זאת עוד לפני הקיץ.

התכשירים הקוסמטיים לחידוש העור, המכילים נגזרות של ויטמין A, נמכרים תחת שמות מותג רבים, וקשה לדעת מי מהם אפקטיבי וכמה. נסו לברר מהו הריכוז של רטינול, או של רטיניל פלמיטאט בתכשיר. אם אתם מתלבטים בשאלה האם הריכוז הזה אפקטיבי – שילחו שאלה לאתר, או שילחו את אריזת המוצר, ונסייע לכם להחליט.